نسل پنجم شبکه گوشی همراه(5G)


                     

                                                                        

نسل پنجم شبکه تلفن همراه (5G)، یا دقیق‌تر، "نسل پنجم ارتباطات سیار سلولی با سرعت بسیار بالا"

فناوری 5G :

همانطور که دستگاه های تلفن همراه از بین می روند و تقاضای داده ها برای تبدیل کسب و کار ها ادامه می یابد اتصال به شبکه اهمیت بیشتری پیدا می کند. سرعت و دسترسی، فاکتورهای کلیدی در ایجاد یک تجربه کاربری خوب تلفن همراه و برنامه های کاربردی محرمانه در زمان واقعی می باشد. فن آوری 5G، جانشین 4G، به عنوان مسیری برای اتصال به اینترنت سریع تر و افزایش دسترسی به دستگاه حتی در مکان های دور افتاده و بدون آسیب رساندن به امنیت دستگاه ها و داده های تبلیغ شده است.

 

معنی 5G برای کاربران:

فناوری 5G نه تنها به معنای سریع شدن اینترنت همراه کاربران خواهد بود بلکه بیشتر به این معناست که افراد می‌توانند گجت‌ها و دستگاه‌های بیشتری را به اینترنت متصل نگه دارند.

به عنوان مثال: یک خانه هوشمند و یک اتومبیل خودران با استفاده از فناوری 5G می‌توانند به‌طور مدام به اینترنت وصل باشند.

 

زمان پیدایش فناوری 5G:

برخی افراد نام فناوری 5G را به تازگی می شنوند و تصور می کنند این توسعه اینترنت به تازگی صورت گرفته است در حالی که نکاتی وجود دارد که کاربران باید بدانند:

 • شرکت ITU R از سال ۲۰۱۲ پروژه‌ای را برای توسعه 5G با عنوان IMT for 2020 and Beyond آغاز کرد.
 • کشورهای ژاپن و کره جنوبی از سال ۲۰۱۳ در حال فراهم‌سازی زیرساخت‌های توسعه این فناوری بوده‌اند.
 • شرکت‌های سامسونگ، هوآوی و اریکسن از سال ۲۰۱۳ مدل‌های اولیه خود برای توسعه اینترنت نسل پنج را آغاز کردند.
 • شرکت‌های اریکسن و تلیاسونرا از سال ۲۰۱۸ این فناوری را به استکهلم و تالین رساندند.
 • نسل پنجم اینترنت از اوایل ۲۰۱۹ در برخی مناطق آمریکای شمالی فراهم بود.
 • شرکت مخابراتی Deutsche Telekom نیز از سال ۲۰۱۹ فناوری 5G را در برلین، دارشتاد، مونیخ و بون عرضه کرد.

در مجموع باید اظهار داشت که زمان عرضه نهایی و کامل فناوری 5G سال ۲۰۱۹ بود با این حال این اولین باری نبود که نام این سرویس به گوش مردم می‌رسید و نسل پنجم اینترنت‌ها از سال‌ها پیش در حال آماده‌سازی بود.

 

امنیت فناوری 5G:

نسل چهارم اینترنت امروزه از فناوری USIM(وابسته به سیم‌کارت‌ها و یا تراشه‌های UICC است) برای برقراری امنیت بین کاربر و شبکه اینترنتیاستفاده می‌کند. چنین قابلیتی برای برقراری امنیت اطلاعات کاربران بسیار حیاتی و مهم است از آنجایی که این قابلیت یک سرویس احراز هویت دو طرفه و مطمئن است نسل پنچم اینترنت‌ها نیز از سرویس مشابه‌ای استفاده می‌کند. البته استاندارد احراز هویت برای شبکه اینترنت نسل پنجم  در سال ۲۰۱۸ به صورتی متفاوت تنظیم شد.

امنیت فناوری 5G به دلیل اتصال گسترده آن به اینترنت اشیاء اهمیت بسیار بالایی دارد بنابراین از سیستم اجرایی بر روی 4G توسعه‌یافته‌تر است. 

 

معماری هسته فناوری 5G:

معماری هسته شبکه 5G از زیرساخت سرویسی بر پایه فضای ابری (SBA) استفاده می‌کند که در تمامی مراحل فعالیت‌های این فناوری نقش دارد. هسته اینترنت نسل پنجم بر روی تمامی عملکردها و ارتباطات همچون احراز هویت، امنیت، مدیریت جلسات و تجمع ترافیک‌ها نظارت دارد. هسته 5G در نهایت سیستم NFV را با استفاده از نرم افزارهای مجازی خود به بستری مناسب برای توسعه سرویس MEC و زیرساخت‌های این دسته از سرویس‌ها تبدیل می‌کند.

 

اهداف پیدایش فناوری 5G:

 1. افزایش سرعت انتقال داده تا ۲۰ گیگابیت بر ثانیه (یک گیگابیت بر ثانیه برای هر کاربر)
 2. افزایش ظرفیت سرویس‌دهی به کاربران شبکه (کاربران بیشتر)
 3. کاهش تأخیر شبکه و بهینگی بیشتر مصرف توان در تجهیزات شبکه و کاربر (مانند گوشی موبایل)
 4. پشتیبانی از سرعت بیشتر کاربران در حال حرکت (مانند کاربر سوار بر اتوموبیل در اتوبان یا قطارهای سریع‌السیر) تعریف شده‌است.

 

کاربرد فناوری 5G چیست؟

هر نسل جدیدی از شبکه اینترنت‌های بی‌سیم دارای قابلیت ها و کاربردها زیادی می باشند. فناوری 5G از این قاعده مستثنا نیست. برخی از پیشرفت‌های این فناوری به این گونه توصیف شده است:

 • بهبود و توسعه پهنای باند از سال ۲۰۲۰
 • قدرت اتصال فوق‌العاده و ستودنی به سیستم اینترنت اشیاء
 • نرخ تأخیر بسیار پایین در اتصال به دستگاه‌ها و ارسال داده‌های مختلف

از آن‌ جایی که برخی دستورات اجرایی بر روی خودروهای هوشمند و خودران نیازمند سرعت بسیار بالا برای انجام صحیح عملیات هستند، می‌توان گفت از برترین کاربردهای نسل پنجم اینترنت هدایت این نوع اتومبیل‌ها است.

 

چه زمانی فناوری 5G به صورت سازمانی آماده می شود؟

تا سال 2021  برای شروع استفاده از 5G، حاملان به سرعت آماده خواهند شد تا زیرساخت ها و سیستم هایی را برای حمایت از انتقال به 5G آماده کنند.

 

تردیدهایی پیرامون امواج رادیویی 5G:

همانند هر فناوری نوظهور دیگری، با اوج‌گیری نصب و راه‌اندازی شبکه‌های 5G در کشورها و شهرهای مختلف دنیا، زمزمه‌هایی مبنی بر خطرناک بودن امواج رادیویی آن‌ها برای سلامتی انسان به گوش رسیده است.

حالا، درعمل واقعا امواج رادیویی 5G برای سلامتی انسان خطرناک هستند؟ چه تفاوت‌هایی میان امواج رادیویی 5G با امواج رادیویی 4Gو 3G هست؟

در 5G از همان فناوری‌ها و استانداردهایی استفاده شده است که برای دهه‌های طولانی در سراسر جهان برای ارتباطات موبایل به کار گرفته شدند. همان امواج رادیویی و همان طیف‌های فرکانسی نسل‌های چهارم و سوم و ماقبل آن‌ها در5G استفاده می‌شود.

تجهیزات و آنتن‌های 5G ماهیت امواج رادیویی یا تشعشعات الکترومغناطیسی را تغییر ندادند و شاهد هیچ‌گونه تفاوت رفتاری در تولید، انتشار و استفاده از این امواج نیستیم. بنابراین، در 5G هم مانند 4G یا 3G، قدرت امواج رادیویی از یک حد استاندارد بیشتر نشده و همیشه زیر خط مرز آستانه قرار می‌گیرند.

 

 • به طور خلاصه این فناوری در کنار سرعت بخشیدن به زندگی روزمره انسان، آن را بیشتر به سمت فناوری می‌کشاند و باعث پیشرفت هوش مصنوعی، اینترنت اشیاء، خودروهای خودران، گجت ها و خانه های هوشمند می شود. هوش‌های مصنوعی بستر رشد بهتری را پیدا می‌کنند و در نتیجه زندگی انسان‌ها بیشتر به ربات‌ها، هوش‌های مصنوعی و فناوری وابسته خواهد شد.

 

 

 

۰۲ بهمن ۱۳۹۹ | ۱۲:۴۴

جدیدترین های وبلاگ